تغییر مردان در برابر زنان از نگاه بهترین مشاور خانواده

چرا مردان در برابر تغییرات مورد نظر همسران خود مقاومت می کنند؟

براستی چرا بسیاری از زنان در تلاش برای تغییر مردان ناکام می مانند؟ آیا مقاومت شوهران در برابر تغییرات مورد نظر زنان، نشانه این است که آنها زن خود را دوست ندارند؟

خانم میانسالی به نام آنجلینا متخصص قلب و عروق که برای مشاوره درباره رفع تنش در روابط خود و همسرش مراجعه کرده است، می گوید:

” آقای آریافر ! شوهرم متوجه نیست که تلاش من برای تغییر او تنها از روی عشق و علاقه ای است که به او دارم، من می خواهم او در کار و زندگی اش موفقتر از قبل باشد. اما متأسفانه نه تنها تغییر نمی کند، بلکه در برابر تلاش من برای تغییر خود مقاومت نشان می دهد و همین مسئله مدتی است که منجر به سردی روابطمان شده است. من به این نتیجه رسیده ام که او مرا زیاد دوست ندارد، زیرا اگر او مرا دوست داشت، حتماً تغییر می کرد.”

تحقیقات صورت گرفته بر روی ۵۰ هزار زوج در ۲۰ کشور جهان نشان می دهد که زنان از شیوه های اشتباه متفاوتی برای تغییر شوهرشان بهره می گیرند. به اعتقاد آنها تلاش برای تغییر مردان، اقدامی از روی عشق و محبت تلقی می شود، اما مردان اینطور فکر نمی کنند.

خانم آنجلینا روش صحیح ارتباط با همسرش را نمی داند و اگر صدسال دیگر هم با همان روشهای اشتباه، در صدصد تغییر مردان برآید، نه تنها نتیجه ای نخواهد گرفت، بلکه مقاومت همسرش را نیز در برابر تغییر به شدت افزایش خواهد داد.

حال وقتی زن با روشهای اشتباه، سعی بر تغییر مرد خود دارد، شوهر احساس می کند که تحت کنترل، سلطه و بی اعتنایی قرار گرفته است و همسرش او را دوست ندارد. مرد با سماجت تغییرات مورد نظر همسرش را رد می کند زیرا این احساس را دارد که زنش او را طرد کرده است. وقتی زنی در صدد تغییر شوهرش بر می آید،شوهر، آن اعتماد و اطمینان محبت آمیز و پذیرشی را که برای تغییریافتن و رشد کردن لازم است، لمس نمی کند.

بارها در سخنرانی ها و مشاوره هایم با این مسئله مواجه شده ام که هرچه زن بدون بهره گیری از تکنیک های ارتباط صحیح ، برای تغییردادن شوهرش بیشتر تلاش کند، بر شدت مقاومت همسرش افزوده می شود.

مسئله مهم دیگر این است که وقتی مردی در برابر تلاشهای همسر خود برای اعمال تغییر، مقاومت می کند، زن واکنش شوهر را به اشتباه تفسیر می کند. همانند آنجلینا که به اشتباه گمان می کرد، چون شوهرش او را به اندازه کافی دوست ندارد لذا در برابر تغییرات مورد نظر او مقاومت می کند.

حال آنکه موضع گیری شوهر در برابر روش اشتباه همسرش می باشد. واقعیت این است که شیوه اشتباه آنجلینا این احساس را در مرد بوجود می آورد که زنش به اندازه کافی او را دوست ندارد.

باید توجه داشت که تغییر مردان در برابر تغییرات دو دسته اند. دسته اول در برابر تغییر، به شدت حالت تدافعی می گیرند، اما دسته دوم در ابتدا با تغییرکردن موافقت می کنند اما کمی بعد، این تغییر را فراموش می کنند و به رفتار سابق خود بازمی گردند. به عبارت دیگر هر دو دسته مردان، فعالانه یا بصورت انفعالی در برابر تغییر مقاومت می کنند. لذا برای شکستن مقاومت آنها باید از شیوه های صحیح ارتباطی واردشد.

شیوه های غلط ارتباطی زن برای تغییر مرد این احساس را در او ایجاد می کند که همسرش او را آنطوری که هست، دوست ندارد و به او محبت نمی کند. لذا بصورت آگاهانه یا ناآگاهانه رفتار سابق خود را تکرار می کند.

بهترین راه کمک به مرد برای اینکه تغییر کند، این است که دست از تلاش برای تغییردادن او برداریم و با تکیه بر شیوه های ارتباطی صحیح آنقدر به او توجه و محبت کنیم که خودش در صدد تغییر و رشد خود باشد.

اما چگونه از تلاش برای تغییر مردان دست بکشیم؟

در اینجا به دو نکته از صدها شیوه ارتباط صحیح که اغلب در دوره های آموزشی و یا مشاوره هایم می آموزم، اشاره می کنم.

نکته ا : وقتی شوهرتان فکرش مشغول بوده و یا ناراحت است ، از او سوالات متعدد نپرسید زیرا او احساس خواهد کرد که شما سعی بر تغییر او را دارید. بنابراین تنهایش بگذارید، مگر آنکه او بخواهد با شما صحبت کند.

نکته ۲ :  هیچگاه تا زمانی که شوهرتان از شما درخواست نکرده او را راهنمایی نکنید، زیرا ممکن است،احساس کند که مورد اعتماد نیست و تحت کنترل قرار دارد. در چنین شرایطی شکیبا باشید و اجازه بدهید تا او خودش برای کمک از شما اقدام کند.

 
ماجرایی واقعی از مراجعین مرکز مشاوره درس زندگی :
( در این نوشتار به دلیل حفظ حریم خصوصی افراد از اسامی خارجی برای مراجعین ایرانی استفاده کرده ایم)

فهرست