روزی در یکی از شبکه های تلویزیونی ماجرای سقوط یکی از هواپیماهای مسافربری آمریکایی را که حدود ۲۰ سال پیش سقوط کرده بود، تماشا می کردم. بازرسان و متخصصین فنی ، علت سقوط آن هواپیما را در خارج شدن یک پیچ کوچک به نام پیچ تثبیت از جای خود می دانستند. خارج شدن آن پیچ همانا و کنده شدن دم هواپیما که نقش ایجاد تعادل و ثبات هواپیما را دارد، همان.

برای مکانیک های هواپیما بسیار عجیب بود که چگونه آن پیچ که محکم در جای خود قرارداشته، توانسته از جایش بیرون آمده و باعث سقوط آن هواپیما شود.

سرانجام نتیجه تحقیقات آنها و بازرسان نشان داد که سهل انگاری واحد مکانیک و کنترل سخت افزاری هواپیماهای آن شرکت هوایی در  گریس کاری نکردن دوره ای آن پیچ، باعث سقوط هواپیما و کشته شدن ۱۷۰ مسافر آن شده است.

این ماجرا شباهت بسیاری به زندگی مشترک زوج ها دارد. بسیاری از افرادی که در اثر خیانت همسر و یا اختلافات زناشویی، زندگی شان در آستانه نابودی قرار گرفته است، در مراجعات خود می گویند: آقای مهدی آریافر! من از هیچ تلاشی برای حفظ و بقای زندگی مشترک با همسرم دریغ نکرده ام اما نمی دانم چرا اختلافات زناشویی مان چاره ای جز طلاق و جدایی برایم نگذاشته و یا او به چه علتی به من خیانت کرده و با جنس مخالف دیگری رابطه جنسی و عاطفی برقرار کرده است؟

من اغلب در پاسخ به آنها می گویم: ” طلاق و یا خیانت در روابط زوجین هیچگاه بدون علت رخ نمی دهد. قطعاً همانند آن هواپیما؛ پیچ تثبیت زندگی تان به تدریج و در طی گذشت زمان، شل شده و از جایش خارج شده است. آیا شما آن پیچ را که محکم کننده بنای ازدواجتان بوده است به موقع گریس کاری کرده اید ؟ آیا هرچند وقت یکبار به آن سر زده اید و یا آن را کنترل کرده اید؟ شاید هم زندگی ماشینی و دغدغه انجام امور روزمره؛ باعث غفلت شما از کنترل آن پیچ شده است؟ ”

بسیاری از آنها با تعجب می پرسند: ” جناب مهدی آریافر! پیچ تثبیت دیگر چیست؟  ”

به آنها عرض می کنم: ” آن پیچ همان نیازهای عاطفی، جنسی، ارتباطی و مادی همسرتان است. آیا شما به موقع به آنها پاسخ داده اید؟ آیا به نشانه های کم محلی و دور شدن همسرتان از خود، توجه کرده اید و یا نسبت به آن بی اعتنا بوده اید؟ آخرین مرتبه ای که برای صحبت در خصوص مسائل زندگی با همسرتان زمانی را اختصاص داده اید، کی بوده است؟ آیا در هنگام برقراری ارتباط جنسی به نیازهای عاطفی همسر خود توجه کرده اید و یا صرفاً به فکر ارضای جنسی خود بوده اید؟ و … ”

بدون شک بی توجهی به عملکرد صحیح این پیچ و عدم کنترل به موقع آن؛ همانند گریس نکردن پیچ تثبیتی که در سقوط آن هواپیما نقش داشت، می تواند زندگی مشترک شما را نیز به ورطه بی وفایی و خیانت کشانده و آنرا نابود سازد. قطعاً اگر هریک از زوجین به سهم خود هرچند وقت یکبار به آن پیچ سری زده و بدون هیچ تعصبی به بازنگری روابط میان خود و همسرشان بپردازند، امکان وقوع بی وفایی و خیانت همسر خود را به صفر رسانده اند.

در طی سالها مشاوره خانواده به زوج هایی که زندگی شان با بی وفایی و خیانت همسر دچار چالش شده است، هیچگاه ندیده ام که این خیانت بدون هیچ دلیل خاصی و بصورت اتفاقی ، رخ داده باشد. همانگونه که شل شدن و در رفتن پیچ تعادل در هواپیما نیز بصورت آنی و بدون هیچ دلیل خاصی رخ نداده است.

زوج های موفق هرچند وقت یکبار به کمک یک برنامه جامع مدیریت کنترل زندگی که غالباً توسط مشاوران حرفه ای خانواده طرح ریزی می شود، به بازنگری ارتباط میان خود و رفع مسائلی می پردازند که می تواند زندگی آنها را با خطر نابودی و سقوط مواجه سازد.

 

درس زندگی از مهدی آریافر – مشاور و متخصص ترمیم و بازسازی زندگی زناشویی پس از خیانت همسر
با سپاس از همکاری افتخاری افشین نورائی از شرکت کنندگان
دوره های آموزشی ” گروه درس زندگی ” برای تنظیم این متن

فهرست